ویدئو کنفرانس چیست؟

ابتدا باید به ابن سوال پاسخ دهیم که ویدیو کنفرانس چیست؟ به ارتباط صوتی و تصویری بین چند نقطه که در مکان هایی دور از هم قرار دارند ویدئو کنفرانس یا کنفرانس تصویری گفته می شود.

ویدئو کنفرانس راهکاری مؤثر و شبیه‌ترین نوع ارتباط،به ارتباط چهره به چهره است.فناوری ویدئو کنفرانس می‌تواند با حذف تجهیزات، سهولت در استفاده و قرارگیری راهکارهای ویدئو کنفرانس در فرآیندهای سازمانی و کاری، مؤثرترین نوع ارتباطات را برای شما فراهم کند.

 

 

 

پیشرفت روزافزون ارتباطات و فناوری‌های ارتباطی مرزهای مکانی را برای همه ساکنان زمین کمرنگ کرده است. ارتباطات از راه دور جای خود را به ارتباط ویدئویی (با فناوری ویدئو کنفرانس) داده است .این امر باعث افزایش سرعت در تصمیم‌گیری و ارتباطات شده است. اما این داستان برای کسب‌وکارها و سازمان‌ها کمی متفاوت است. آن‌ها علی‌رغم نیاز به استفاده از ویدئو کنفرانس،بنا به دلایل حرفه‌ای و امنیتی، شکل و ساختار سازمانی و … نمی‌توانند از هر روشی برای بنیان ارتباط ، در سازمان خود استفاده کنند.

 

برخی کاربردهای متداول ویدئو کنفرانس

 

 1. ارتباط بین دفاتر و شعب

کاهش هزینه های سفر و اقامت و سرعت در برگزاری جلسات برای شرکت هایی که دارای چند شعبه می باشند. به کارگیری ویدئو کنفرانس برای جلسات کاری و آموزشی، کاهش هزینه را به ارمغان می آورد.

 

 1. ارتباط بین مراکز و سازمانهای دولتی و خصوصی

 

با توجه به نیاز به ارتباط بین مراکز دولتی و خصوصی و همچنین با توجه به اینکه این مراکز و شرکتها می توانند در موقعیت های جغرافیایی مختلفی قرار بگیرند ویدئو کنفرانس می تواند بهترین نوع ارتباط برای اینگونه مراکز باشد.

 

 1. ارتباط بین مراکز آموزشی و تبادل اطلاعات

 

دانشگاه های بسیاری از سیستم ویدئو کنفرانس برای آموزش از راه دور استفاده می نمایند. با این کار اساتید مجرب که سفرهای مکرر ملولشان نموده،میتوانند از محل زندگیشان و بدون سفر در دانشگاه های استان های دیگر تدریس نمایند.

 

 1. ارتباط بین مراکز بیمارستانی و تبادل اطلاعات

 

تله مدیسن یا پزشکی از راه دور به بیماران شهر های دور دست این امکان را میدهد که از تجربیات پزشکان متخصص سایر شهرها و کشور ها بهره مند شوند. آنها می توانند روند درمان خود را به راحتی تا پایان درمان دنبال نمایند.

 

 

 

 

 

برخی مزایای استفاده از ویدیو کنفرانس :

 

 1. بازگشت سرمایه مطلوب با کاهش هزینه‌های جلسات حضوری
 2. حضور همزمان در چند مکان مختلف با استفاده از ویدئو کنفرانس
 3. صرفه جویی در زمان و سرعت بخشیدن به فعالیت‌های سازمانی
 4. حذف مخاطرات و مشکلات ناشی از سفر‌های درون و برون شهری با نصب سیستم ویدئو کنفرانس
 5. برپایی سیستم آموزش از راه دور و دانشگاه مجازی
 6. امکان ارائه خدمات درمان از راه دور
 7. برگزاری جلسات منظم و غیر متمرکز بین مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها
 8. ارتباط مستمر با دپارتمان‌ها و یا شرکت‌های زیر مجموعه
 9. برپایی جلسات در هر موقعیت زمانی و مکانی و حتی شرایط نامساعد جوی
 10. برپایی جلسات و سمینار‌های بین‌المللی در قالب مشاوره، تجارت الکترونیک، سیستم‌های تصمیم ساز
 11. برپایی ارتباط امن و رمزنگاری شده برای جلوگیری از هر گونه نفوذ و شنود
 12. امکان تبادل عکس، فیلم، اسلاید و … از طریق به اشتراک گذاری تصاویر کامپیوتری

 

 

   انواع ویدئو کنفرانس از نظر تکنولوژی پیاده سازی

 

 1. ویدئو کنفرانس سخت افزاری :

 

ویدئو کنفرانس سخت افزاری با داشتن منابع داخلی به صورت مجزا و  بدون نیاز به سرور و وب کم و میکروفن میتواند ارتباط صوتی و تصویری را بین نقاط مختلف برقرار نماید . برند هایی چون سیسکو ، گرند استریم و لاجیتیک در این زمینه فعالیت دارند.

 

 

 

 

شرکت گرند استریم در سال 2002 در شهر بروکلین آمریکا، تاسیس شد و هم اکنون از پیشگامان صنعت انتقال صوت و تصویراز طریق بسترIP  می باشد. این شرکت جزء شرکتهای مطرح در تولید و ارائه ویدئو کنفرانس می باشد ،قابلیت های فنی بالا در کنار قیمت مناسب  از ویژگی های این کمپانی می باشد .

 

برخی مدلهای پرکاربرد ویدئو کنفرانس گرند استریم :

 

 1. ویدئو کنفرانس گرنداستریم GVC3210
 2. ویدئو کنفرانس گرند استریم GVC3202
 3. ویدئو کنفرانس گرند استریم GVC3200

2- ویدئو کنفرانس نرم افزاری :

 

سیسکو وبکس Meetings توسط کمپانی سیسکو به بازار ویدئو کنفرانس عرضه شده است تا تمامی نیازهای ارتباطی شخصی و تجاری را، با نهایت انعطاف پذیری پاسخگو باشد. سیسکو WebEx را می توان اکنون، یکی از قدرتمندترین و سریعترین راه حل های ارتباطی دانست. WebEx بسیار زود جای خود را در میان رقبا باز کرده و هر روزه سهم بیشتری از بازار ویدئو کنفرانس را به خود اختصاص می دهد.

 سیسکو میتینگ قادر است از تمامی امکانات فوق العاده تکنولوژی ویدئو کنفرانس را از طریق دستگاه هایی با پلتفرم های مختلف در اختیار کاربران خود قرار دهد. سیسکو میتینگ را می توان بر روی گوشی های هوشمند، لپتاپ و کامپیوتر شخصی یا دستگاه های ویدئو کنفرانس مورد استفاده قرار داد.سیسکو وبکس راه‌ حل‌ های ارتباطی از طریق مرورگر وب را نیز در اختیار کاربران خود قرار می دهد تا ارتباطی هر چه آسان تر و گسترده تر داشته باشند.

 

 

 

 

 

از دیگر مزایای فوق العاده سیسکو وبکس می توان به قابلیت به اشتراک گذاری فایل آسان در محیط این سرویس اشاره کرد. قابلیتی که به سادگی در رابط کاربری نرم افزار این سرویس در دسترس کاربران قرار گرفته است و در حین تماس های ویدئو کنفرانس بسیار کارآمد خواهد بود.

از زمان ارائه سیسکو وبکس به راحتی استفاده و انعطاف پذیری فوق العاده مشهور شده است. متخصصان کمپانی سیسکو به طور مداوم این محصول را به‌ روزرسانی می کنند. آنها همیشه در جهت افزایش انعطاف پذیری و رابط کاربری آن تلاش های مستمر دارند. کمپانی سیسکو پشتیبانی محصولات خود را از زمان دور بسیار فوق‌العاده انجام داده است.پیشینه این شرکت در زمینه های ارتباطی تضمین کننده آینده سرویس ویدئو کنفرانس سیسکو وبکس خواهد بود.

 

مزایای Cisco Meeting

 

کاربر بدون این که نیاز باشد سفر کند می‌تواند به طور موثرتر با مشتریان، شرکا و کارکنان مشارکت نماید . شخص می‌تواند با به‌اشتراک‌گذاری یکپارچه‌ی محتوا، ویدیو و صدا، همه و همه در یک جلسه، به تصمیم‌گیری‌ها سرعت ببخشد. می‌توان معاهدات را بهبود بخشید و با برگزاری ویدیوکنفرانس اعتمادسازی کرد، چنان که گویی فرد ملاقاتی حضوری داشته است. همچنین می‌توان دیگران را دعوت نمود تا با استفاده از سیستم ویدیویی خود به جلسه بپیوندند.

 

 

 

می‌توان حین مدیریت پروژه‌ها، اطلاعات و ایده‌ها را با گروه‌هایی از هرجای دنیا به اشتراک گذاشت. با برگزاری جلسات در اتاق شخصی و سفارشی سازی شده خودِ فرد که همیشه در دسترس است، کاربر می‌تواند میزان آسودگی و راحتی را بیافزاید. سیسکو وبکس سرعت اینترنت بالایی نیاز ندارد. با حداقل سرعت 1 مگابیت شما می توانید بهترین استفاده را از این سیستم ببرید.

 

برخی مزایای ویدئو کنفرانس نرم افزاری  

 

 1. امکان ضبط، ذخیره و ویرایش جلسات به صورت یکپارچه
 2. یکپارچه سازی با نرم افزار های مختلف چون مایکروسافت آفیس
 3. ایجاد ویدیو کنفرانسینگ و وب کنفرانسینگ
 4. پشتیبانی از دستگاه های مختلف و همچنین سیستم عامل های مختلف
 5. امکان اشتراک گذاری اسناد، برنامه های کاربردی و محیط دسکتاپ با دیگران

 

راه اندازی ویوئو کنفرانس

در پایان به استحضار می رساند شرکت برنا ارتباط آرمان( جوین تک)  به همراه تیم کارشناسی مجرب و با تجربه خود،آمادگی دارد برای هرگونه مشاوره فنی، تامین تجهیزات و همچنین اجرای پروژهای ویدیو کنفرانس از ابتدا تا انتها همراه شما باشد.