VDOM چیست؟ و چه نقشی در فورتی گیت دارد؟

از دامنه های مجازی VDOM برای فورتی گیت روی حالت NAT که قابلیت پیکربندی مجزا برای مسیر یابی و سرویس VPN ایجاد می کند. VDOM دوحالت وجود دارد یکی برای مدیریت و دیگری برای ترافیک استفاده می شود. در فورتی گیت با نام ROOT مدیریت و ترافیک FG Traffic از VDom که برای مدیریت استفاده می شود .

قابلیت پردازش ترافیک را ندارد   traffic VDom طوری طراحی شده اند که برای پردازش تمام ترافیک شبکه استفاده می شود.

در اینجا می توان چندین vdom را ایجاد و مدیریت کرد. امروزه اکثر فورتی گیت ها از VDOM پشتیبانی می کنند.بسیاری از مدلهای فورتی گیت از یک لایسنس پشتیبانی می کنند.

فورتی گیت ها دارای یک سری تنظیمات هستند که Global کل فورتی گیت ها را تحت تاثیر قرار می دهند و خارج از وی دام  پیکر بندی می شوند و تنظیماتی مانند سیستم عامل ، بخشی از گزینه های لاگ dns و.. را شامل می شود.

در یک فورتی گیت چندین DOM وجود دارد که هر یک به صورت واحد های مجزا عمل می کنند که از یک VDOMبرای مدیریت تنظیمات جهانی استفاده می شود،  VDOM نوع نمایش مجازی Dom می باشد،  خدماتی که برنامه ها تغییر میکند، virtual Dom به جای real به روز می شود.

به طور کلی می توان گفت vdom بسیار سریعتر است و کارایی بالاتری دارد.

 

چرا  VDOMسریعتر است؟

زمانی که ما عناصر  جدید به UT اضافه می کنیم نحوه ی نمایش آن به صورت درختی  است و هر عنصر یک گره است روی این درخت اگر بخواهیم حالت عناصر را تغییر دهیم یک درخت یا VDOM جدید ایجاد می شود  و این درخت با درخت DOM قبلی مقایسه می شود.سپس VDOM این تغییرات را به بهترین شکل روی real dom اعمال میکند.

DOM مخفف document object model   می باشد.زمانی  که مرورگر صفحه html را باز میکند یک نمودار درختی  ایجاد می شود که به آن DOM می گویند.

 

کاربرد DOM در فورتی گیت چیست؟

امکان استفاده مستقل را به securaty policy و routing tabe و… را فراهم می کند و معمولا از 10 vdom را می تواند پشتیبانی کند که البته مدل بالاتر در فورتی گیت امکان پشتیبانی بیشتر VDOM را فراهم می کند.اگر بخواهیم سیایت های مدیران و دامنه های امنیت را از یکدیگر جدا کنیم می توانید با فعالی کردن forti Gate Dom چندین دستگاه را به صورت جداگانه که هر یک دارای یک جدول مسیر یابی و سیاست امنیتی منحصر به فرد است ایجاد و یا تبدیل نماید. شما به چند روش می توانید VDOM ها را مرتب کنید به طور مثال هر شبکه با VDOM خود به اینترنت متصل می شود .در فورتی گیت با وجود VDOM های مختلف می توان گفت امکان ایجاد ترافیک وجود ندارد و هر شبکه از طریق VDOM مربوط به خود ترافیک را ارسال می کندو ترافیک متصل به اینترنت از طریق یک شریان to-internet  در جریان است.

تهیه و خرید چند فورتی گیت برای سازمان می تواند هزینه های زیادی داشته باشد ولی شما می توانید از یک فورتی گیت خریداری شده و از قابلیت تقسیم بندی آن به صورت مجزا با امنیت بالا و بدون ترافیک از آن استفاده نمایید. یکی از مزیت های خرید فورتی گیت می باشد.

 

 

React چگونه از VDOM استفاده می کند؟

در react  هر قطعه ی در UI دارای یک جز است که هر یک از این اجزا دارای حالتی منحصر به فردمی باشند REACT  از لحاظ دیداری با ایجاد هر تغییر React  در صورت هرگونه تغییر سریعا نمودار درختی را بروز رسانی می نماید.

 

 

سایر تغییرات و ویژگی های VDOM به شرح زیر است:

 • تغییر در هر V DOM نیازمند هزینه بالا و کاری مشکل است.
 • VDOM مجازی به نوعی نمایندگی Dom واقعی را برعهده دارد.
 • درصورت ایجاد هر نوع تغییر DOM هم بروز رسانی می شود و نتیجه قبلی را با فعلی مقایسه می کند. که به آن Difing می گویند.
 •   dom مجازی اطلاعات را به صورت گروهی به Dom واقعی ارسال می کندتاui را آپدیت نماید.
 • React برای افزایش کارایی خود از Dom مجازی استفاده می کند.
 • دلیل استفاده از این می توان گفت ردیابی و شناسایی تغییرات در حالت اشیا است.
 • react برای مقایسه Dom ها ی مختلف از یک الگوریتم Diff استفاده می کند.

 

قابلیت های   VDOM چیست؟
 • امکان مدیریت ترافیک شبکه به صورت مجزا از طریق VDOM
 • شرکت فورتینت با استفاده از این امکان محصولات خود باعث راه اندازی کلاسترینگ بین VDOM برای اهداف HA
 • مدیران می توانند منابع مختص به هر VDOM را به صورت جداگانه مدیریت کنند.
 • اینترفیس مجازی و فیزیکی
 • امکان پشتیبانی از ده تا  عدد VDOM روی لایسنس