گیت وی چیست ؟

در این مقاله سعی داریم تا به سوال گیت وی چیست،پاسخ دهیم و انواع گیت وی را بررسی کنیم. VoIP Gateway ها همانند پلی میان شبکه IP (Internet Protocol) و خطوط شهری PSTN (Public switched telephone network) عمل می‌کنند. در واقع این دستگاه ها ترافیک صوتی شبکه مبدأ را به فرم مناسب برای دریافت توسط شبکه مقصد تبدیل می‌کند. ترافیک های صوتی (سیگنال ها) به دو صورت آنالوگ و یا بر بستر اینترنت منتقل می شوند. در صورتی که سیگنال شبکه مبدأ، آنالوگ (PSTN) باشد، گیت وی ها سیگنال آنالوگ را به سیگنال دیجیتال تبدیل می کنند. اگر ترافیک صدا از یک شبکه IP آغاز شود، بسته ‌های اطلاعاتی توسط گیت وی ها به سیگنال‌های دیجیتال تبدیل می‌ شود.

 

 

 

 

انواع گیت وی:

 

 گیت وی های ویپ به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

 

1- گیت وی های آنالوگ:

 

از گیت وی های آنالوگ جهت اتصال تلفن های سنتی به بستر اینترنت استفاده می شود. (در واقع برای تبدیل سیگنال های آنالوگ به سیستم های دیجیتال استفاده می شود) این گیت وی ها به 2 دسته تقسیم می شوند :

 

  • گیت وی های FXO:برای ارتباط دادن سیستم تلفنیVoIP به خطوط شهری PSTN  استفاده می‌شود.

 

  • گیت وی های FXS:برای ارتباط دادن تلفن‌ها و ماشین‌های فکس قدیمی (آنالوگ) به سیستم تلفنیVoIP  استفاده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

2- گیت وی های دیجیتال :

 

گیت وی های دیجیتال جهت اتصال خطوط تلفن مخابراتی دیجیتال، همچون E1 به بستر اینترنت استفاده می شود.

 

 

 

3- گیت وی های GSM:

 

در مناطقی که به خطوط شهری دسترسی ندارند، و یا نیاز است تا ارتباط دو طرفه بین شبکه VoIP و شبکه های خطوط تلفن همراه (GSM) برقرار شود، از این نوع گیت وی ها استفاده می شود. این گیت وی ها قابلیت استفاده از سیم کارت را به شما می دهد.

 

بررسی مهمترین کاربرد گیت وی ها :

 

1- ارتباط بین خطوط شهری (PSTN) به بستر IP:

 

شرکت ها و سازمان ها دارای خطوط تلفنی بسیاری هستند.در صورت قطع شبکه مخابرات و یا برق ، اتصال خود را از دست می دهند.با استفاده از گیت وی های FXO میتوان از قطع ارتباط جلوگیری کرد.

 

 

 

2- ارتباط تلفن‌های قدیمی به بستر IP:

 

برای داشتن کیفیت صدای بالاتر در تماس های تلفنی ، می توان خطوط قدیمی تلفن را توسط گیت وی های FXS به بستر اینترنت متصل نمود و از امکانات تلفن های VoIP با هزینه کمتر استفاده نمود.

 

 

3- انتقال خطوط آنالوگ به مکانی دیگر :

 

  شرکت هایی که دارای دفاتر متعدد هستند، می توانند با استفاده از گیت وی ها از یک شماره تماس یکسان برای کلیه دفاتر خود ، حتی دفاتر خود در دیگر استانها استفاده نمایند.

 

4- ارتباط VoIP با سانترال یا PBX سنتی:

 

در برخی مواقع، امکان جایگزینی سیستم سانترال قدیمی و یا PBX ها با VoIP  وجود ندارد. در این شرایط برای جلوگیری از هزینه های زیاد برای سازمان ها ، از گیت وی ها استفاده می شود. یا استفاده از گیت وی می توان مرکز تلفن سنتی موجود را با سیستم تلفنی VoIP، یکپارچه ساخت. در کنار سانترال موجود، از تمامی امکانات VoIP بهره مند شد.

 

 

 

 

خرید گیت وی

برای انتخاب بهترین گزینه برای کسب و کارتان ، لازم است فاکتور های زیادی از جمله بودجه ، اندازه و نوع سازمان ، نوع کاربری ، نوع نصب و پیکر بندی را در نظر بگیرید. مشاورین فنی شرکت برنا ارتباط ارمان(جوین تک ) برای انتخاب بهترین گزینه و ارائه بهترین راهکارها در خدمت شما هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دریافت مشاوره جهت خرید گیت وی می توانید با کارشناسان جوین تک در تماس 02166121471 باشید.

با توجه به جهت جریان داده‌ها، گیت وی‌ها در شبکه می‌توانند به دو دسته کلی تقسیم شوند. گیت وی‌های یک طرفه و دو طرفه.

گیت وی های دو طرفه: این دروازه‌ها اجازه می‌دهند تا داده‌ها در هر دو جهت جریان داشته باشند. آن‌ها می‌توانند به عنوان دستگاه‌های همگام‌‎ساز مورد استفاده قرار بگیرند.